بدهی پارک حاشیه‌ای

براساس تعریفی که توسط شهرداری ارائه شده است، پارکینگ حاشیه‌ای بخشی از فضای کار کنار خیابان است که به توقف وسایل نقلیه موتوری اختصاص پیدا می‌کند. از این نوع پارک برای دسترسی به مراکز خدماتی و فروشگاه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین زمان ممکن استفاده می‌شود. از طرفی معضل پارک کردن خودروها در حاشیه خیابان‌ها مشکل بزرگی برای کلان‌شهرها و همچنین ایجاد محدودیت‌های ترافیکی به وجود آورده است.

پارک هوشمند حاشیه‌ای خودرو بعد از شکست طرح استفاده از پارک‌بان و پارکومتر و نقایصی که این طرح‌ها در اجرای عادلانه جای پارک خودرو و محاسبه هزینه‌های پارک در آنها وجود داشت، جهت استفاده خودروها از فضای پارک حاشیه خیابان اجرایی گردید. در طرح‌های پارک‌بان و پارکومتر نواقص اجرایی در ثبت دقیق پلاک‌ها و افزایش بازدهی پروژه ضمن ایجاد ساز و کاری برای پرداخت الکترونیکی هزینه‌‌ها و ایجاد قابلیت پیگیری شکایات مشتریان محسوس بود.

باید بگوییم هدف از این طرح کاهش استفاده از خودروهای شخصی، ممانعت از توقف‌های طولانی مدت یا پارک خودروهای شخصی صاحبان کسب و کار دارای مغازه در حاشیه خیابان، جلوگیری از پارک دوبل و همچنین توزیع عادلانه جای پارک حاشیه خیابان بین شهروندان بوده است. به‌علاوه در کنار این مزایا می‌توان با درآمد حاصل از این طرح هزینه‌های ساخت پارکینگ‌ها را به راحتی تامین کرد.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با فراهم نمودن زیرساخت شهرپی، در جهت رفع انحصار و احترام به انتخاب شهروندان، امکان استفاده از کیف پول مورد اعتماد شهروند جهت انجام عملیات پرداخت بدهی پارک حاشیه‌ای را فراهم آورده است.

کلیه اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی می‌توانند با شرکت در فراخوان شهرپی در صورت دارا بودن معیارهای ارزیابی که در قسمت فراخوان همین پرتال اسناد آن آورده شده است، سرویس پرداخت بدهی پارک حاشیه‌ای را در اپلیکیشن خود پیاده سازی نمایند و در ازای وصول بدهی، کارمزد دریافت نمایند